Alla företag med inköpsfunktion är potentiella arbetsgivare

Efter gymnasiet arbetade Nathalie Suares som butiksmedarbetare inom detaljhandeln och därefter som maskinoperatör med administrativt ansvar på ett skyltföretag. Det var även där hon utvecklade ett intresse för inköparrollen, som ledde till att hon valde att läsa Affärshögskolans YH-utbildning Inköpare och upphandlare. Hon tog examen i juni 2019 och arbetar idag som taktisk upphandlare på Sinfra, inom kategori vatten och avlopp.
Porträttbild av Nathalie Suarez

Grattis till det nya jobbet! Hur kom du i kontakt med Sinfra?

– Tack, det känns superkul. Jag kom i kontakt med Sinfras VD när arbetade som inköpschef på Mälarenergi. Jag intervjuade honom för ett arbete till en ledarskapskurs. Därefter skapade vi kontakt på LinkedIn och nästan två år senare kontaktade han mig och frågade om jag var intresserad av att ses på ett förutsättningslöst möte angående ett jobb i Stockholm. Efter det mötet landade jag i mitt nya jobb på Sinfra. Jag är riktigt glad att blev som det blev. Upphandling är nytt för mig, men jag är peppad på att lära mig mycket och bli riktigt bra på det. 

Hur fick du upp ögonen för inköpsrollen?

– Jag har nog alltid intresserat mig för affärer. På gymnasiet läste jag handel och administration och hade en vision av att jobba i butik, vilket jag även gjorde under och efter gymnasietiden. Mitt intresse för just inköp väcktes när jag jobbade på ett mindre, producerande företag som maskinoperatör och orderläggare. Det var då jag främst kom i kontakt med inköpare, men också leverantörer och började intressera mig för köp och sälj mellan två företag (business to business). Inköp är så mycket mer än att ”köpa in prylar”. Det handlar om att knyta och bibehålla goda relationer med både leverantörer och interna användare, förhandla bra priser och villkor som i sin tur förbättrar och effektiviserar verksamhetens processer. 

Vilka branscher kan man jobba i som inköpare och upphandlare?

– Oj, det finns ju många branscher där man kan jobba som inköpare och upphandlare. Spontant kanske många tänker på detaljhandeln, men rent krasst är ju alla företag som har en inköpsfunktion en potentiell arbetsgivare. Enligt mig finns det en större bredd inom den privata sektorn där yrkesrollen kallas för inköpare, men behovet av upphandlare (som rollen kallas inom den offentliga sektorn) är också stort eftersom i stort sett alla myndigheter gör upphandlingar. På stora företag är ju inköpsavdelningen en viktig stödfunktion för att bland annat göra besparingar genom att teckna rätt avtal med rätt leverantörer. 

Vilka egenskaper bör en person ha för att trivas i rollen?

– Jag tycker att en inköpare eller upphandlare bör vara en affärsmässig individ som också bör vara en problemlösare. Jag anser att man bör kunna tala för sig, men också vara en gedigen lyssnare. Givetvis ska man också vara ödmjuk och samarbetsvillig. Sedan varierar ju synen på inköps- och upphandlarrollen beroende på vilket företag man arbetar på. Företag har ofta olika företagskulturer beroende på vilken bransch man verkar i, men jag anser att det jag nämnt ändå är egenskaper som är till en inköpare och upphandlares fördel. 

Hur var det att studera på Affärshögskolan?

– Min studieperiod på Affärshögskolan var rolig och givande på många olika sätt. Jag uppskattade studieupplägget där man kombinerar teori med praktik (LIA). Så första året bestod av enbart teori, medan andra året även inkluderade praktik. Då fick man möjlighet att applicera sin kunskap kring inköp/upphandling på en riktig inköps- eller upphandlaravdelning. Dessutom gillar jag konceptet att utbildarna har en relevant bakgrund från näringslivet. Det gjorde studierna roligare, då de kunde komma med mer levande exempel som passade in till ämnet de undervisade i. Kunskapsmässigt tar jag med mig oerhört mycket, men i ett större sammanhang så skulle jag säga att det viktigaste jag tar med mig är att hårt arbete lönar sig samt att det är viktigt att våga. 

Kombinerade du dina studier med jobb?

– Ja, jag arbetade som maskinoperatör på mitt före detta jobb under studietiden. Det var bekvämt att kunna kombinera studier med jobb som också resulterade i en lite bättre ekonomi. Oftast jobbade jag en dag i veckan, och under de perioder som var lugnare i skolan så jobbade jag mer. 

Relaterade artiklar

Så får du jobb efter examen – 7 tips
2023-06-14 Tips

Så får du jobb efter examen – 7 tips

Vi samlat våra bästa tips på hur du skaffar drömjobbet efter examen. Hundra knack, tio snack, ett tack är ett mindset at...

Så vågar du byta yrke – tips vid karriärväxling
2023-04-18 Tips

Så vågar du byta yrke – tips vid karriärväxling

Har du precis tagit studenten och vill hamna i rätt yrkesroll från början eller är du mitt i ka...

Så maximerar du din återhämtning under semestern - 8 tips
2022-07-06 Tips

Så maximerar du din återhämtning under semestern - 8 tips

Minska pluggstressen genom bra återhämtning! 8 tips som får din kropp att koppla av.

5 tips inför utbildningsstarten
2022-07-01 Tips

5 tips inför utbildningsstarten

Har du blivit antagen till en YH-utbildning och ska börja studera? Här är fem tips på hur ...

Sök praktik och jobb med filmpitch
2022-06-13 Tips

Sök praktik och jobb med filmpitch

Ska du söka LIA eller jobb? Tänk nytt, tänk film! Här ger vi, tillsammans med en studerande, våra bästa tips på hur du l...

Spara pengar som student
2021-11-09 Tips

Spara pengar som student

Här får du som studerande ekonomitips! Ta del av flera smarta sätt att spara pengar.

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen
2021-09-08 Tips

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen

Drar du en djup suck innan du öppnar boken för att börja läsa kurslitteraturen? Vi förstår...

5 tips för dig som söker LIA
2020-10-30 Tips

5 tips för dig som söker LIA

Är du i full gång med att söka en LIA-plats eller är det snart dags att sätta igång? Vi har samlat fem tips på hur du sö...

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans
2020-06-15 Tips

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans

Det är inte alltid lätt att få en närvarande och engagerad publik på distans. Hur gör du för att hålla din klass engager...

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier
2020-04-24 Tips

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier

Jennifer läser till Affärsinriktad konceptutvecklare, i vanliga fall på plats i Stockholm, men nu har utbildningen tillf...

10 tips för dig som läser på distans
2019-09-10 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Pluggar du på distans? Här är ger vi dig en lista med de 10 bästa tipsen, speciellt tillägnade dig som läser en utbildni...

Så får du LIA-plats - studerande tipsar
2019-01-17 Tips

Så får du LIA-plats - studerande tipsar

Hur fixar du praktikplatsen? Sofia läser till lönekonsult hos oss och delar med sig av sin...