Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Antagningsbesked för B2B-säljare

Nyhet - 11/02/2020

Snart kommer det, antagningsbeskedet för B2B-säljare med start i december! När antagningsbeskedet är här så skickas ett automatiskt meddelande från yh-antagning.se (där du gjorde din ansökan) till din registrerade mejladress, där du uppmanas att logga in på ”mina sidor” för att ta del av ditt besked.

Datum för antagningsbesked

För dig som ansökt till någon av vinterns starter inom ordinarie ansökningsperiod, det vill säga senast den 15 oktober som var sista ansökningsdagen så kommer antagningsbeskedet redan den här veckan.

  • 5 november: Besked skickas ut för B2B-säljare på distans (Växjö/Halmstad).
  • 3 december: Besked skickas ut för B2B-säljare i Örebro.

Har du gjort en sen anmälan?

B2B-säljare i Örebro har hållit öppet för sen anmälan och har du ansökt under den perioden kan ditt eventuella antagningsbesked komma senare än datumet här ovan. Läs om hur vi behandlar sena anmälningar här.

Senast uppdaterat: 2020-11-04