Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Digitala infoträffar inför HT-21

Event - 02/09/2021

Hur är utbildningen upplagd? Vad förväntas av mig? Hur fungerar LIA? Hur ser arbetsmarknaden ut efter examen? Ja, vi vet att det kan dyka upp många olika frågor för dig som funderar på att söka en utbildning. Därför anordnar vi på Affärshögskolan informationsträffar för att du ska känna dig trygg i att du väljer den utbildning som passar dig bäst.

Hur går en informationsträff till?

Alla våra digitala informationsträffar sänds via Microsoft Teams, vilket innebär att du inte behöver något konto för att delta utan kan ansluta som ”gäst” via din dator eller mobil. Varje informationsträff pågår i 1-2 timmar och du väljer själv hur länge du deltar. Tillfället är valfritt, ingen anmälan krävs och det är helt kostnadsfritt. Det enda du behöver för att kunna koppla upp dig via länken är internetanslutning. Teams-länk till respektive utbildning finner du nedan.

Informationsträffar – vi ses online!


Affärsinriktad redovisningsekonom (Linköping)
Affärsinriktad redovisningsekonom (Göteborg)
Payroll Controller 
Facility Management (Stockholm, två tillfällen)
Facility Management (Göteborg)
B2B-säljare (Örebro, två tillfällen)
B2B-säljare (Växjö)

Vi uppdaterar denna sida löpande om vi planerar fler digitala informationsträffar.