Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Framtidens utbildningar på Affärshögskolan

Nyhet - 11/09/2020

Att efterfrågan på utbildningar, i synnerhet på distans, har ökat under det senaste året är ingen nyhet. Affärshögskolan hakar självklart på trenden och satsar nu stort inför utbildningsåret 2021. Ansökan om framtidens utbildningar har precis skickats, och nu väntar vi spänt på svar från Myndigheten för yrkeshögskolan kring vilka som beviljas. Detta får vi vänta på till slutet av januari, då vi får ett besked inför höstterminen 2021.

Alla YH-utbildningar skapas tillsammans med representanter från branschen, allt för att säkerställa utbildningsinnehållets kvalitet. Genom detta nära samarbete skapar vi endast utbildningar där det finns en stor efterfrågan på arbetsmarknaden. Dessutom är alla utbildningar CSN-berättigade och kostnadsfria.

Dessa utbildningar har sökts till 2021:

 • Affärsinriktad konceptutvecklare
 • Affärsinriktad redovisningsekonom
 • B2B-säljare
 • Business Controller
 • Customer Success Manager
 • Digital marknadskommunikatör
 • Digital Transformation Manager
 • E-Commerce Manager
 • HR-partner
 • Inköpare och upphandlare
 • Medicinteknisk säljare
 • Payroll Controller
 • Projektledare digital förändringsledare

Vissa känner du säkert igen, då vi haft dem tidigare – och vissa är helt nya! Är det inte spännande? Få mer information om våra sökta utbildningar genom att göra en intresseanmälan. Fyll i formuläret här! Då håller du dig även uppdaterad på hur nästa års utbildningsutbud kommer att se ut, vi skickar ut den kompletta listan så fort vi fått besked från myndigheten.