Jimmy drömmer om att starta eget efter studierna

Jimmy Karlsson började studera till Affärsinriktad redovisningsekonom i Jönköping hösten 2017. Han fick inspiration och information om Affärshögskolan på en utbildningsmässa i Jönköping - och på den vägen är det.
Jimmy Karlsson

Det roligaste har varit att lära sig något man tycker är kul och kommer att ha nytta av i förhoppningsvis hela sitt liv. Också att möta likasinnade människor med samma drivkraft och motivation har varit inspirerande.

Varför valde du den här utbildningen?

– Jag har länge velat starta eget företag och upplevde att Affärsinriktad redovisningsekonom både låg rätt i tiden och bäddade för att kunna starta eget. En annan anledning var de två långa LIA-perioderna som verkligen lockade mig. Antagningsbeskedet kom ganska överraskande eftersom jag var reserv från början, så jag hade inte direkt räknat med något positivt besked men jag blev väldigt glad när jag fick höra att jag kommit in.

Hur har studietiden varit såhär långt?

– Undervisningen har varit väldigt rolig och lärorik! Det har stundvis varit lite jobbigt, på grund av att jag inte hade några förkunskaper i ämnet. Trots att det är mycket ny information hänger jag ändå med ganska bra, mycket tack vare duktiga föreläsare.

Relaterade artiklar

Möt en av våra utbildare med innovativa undervisningsmetoder
2022-04-27 Intervju

Möt en av våra utbildare med innovativa undervisningsmetoder

Edvard har konsultat som utbildare på Affärshögskolan i...

Ryggmärgsinfarkt stoppade inte Sussanne från att bli ekonom
2021-07-01 Intervju

Ryggmärgsinfarkt stoppade inte Sussanne från att bli ekonom

Några månader innan Sussanne skulle påbörja sin ut...

Från säljare till internationell egenföretagare
2018-10-16 Intervju

Från säljare till internationell egenföretagare

När Etibar började läsa Affärshögskolans säljutbildning var han redan en erfaren säljare med eget fö...