YH-utbudets starka koppling till arbetslivet

Visste du att det krävs en hel del för att få starta en yrkeshögskoleutbildning? För att få starta en specifik YH-utbildning behöver det finnas ett uttalat behov bland företag av just den kompetensen. Vi på Affärshögskolan planerar och arbetar i samråd med de aktuella branscherna för att ta fram YH-utbildningar som matchar det behov som finns på arbetsmarknaden, både kort- och långsiktigt.
Fyra kollegor som står och samtalar med varsin kaffekopp i handen i kontorsmiljö

– För att få dagsfärsk kunskap in i klassrummen så har vi idag samarbete med över 300 utbildare runt om i Sverige med spetskompetens inom sitt område och sin bransch. Vi ställer höga krav på våra utbildare och förmågan att både inspirera och ge dagsaktuell kunskap är av stor vikt. Att få in näringslivet ända in i klassrummet på det här sättet ger en mycket fin och värdefull kontakt mellan våra studerande och aktuell bransch, säger Linda Edh, affärsområdesansvarig på Affärshögskolan.

När yrkeshögskoleutbildningen är genomarbetad skickar vi in den i form av en ansökan till Myndigheten för yrkeshögskolan, MYH, som antingen beviljar eller inte beviljar en start för utbildningen. Närmast får vi tilldelningsbesked från MYH den 29 januari.

Stort utbud hos yrkeshögskolan

Eftersom YH-utbildningar existerar utifrån arbetsmarknadens ständiga behov inom flera yrkesområden erbjuder yrkeshögskolan ofta ett stort utbud inom flera olika områden. Affärshögskolan erbjuder YH-utbildningar inom ekonomi, försäljning, marknadsföring, inköp och projektledning.

Eftersom våra studerande läser sin utbildning i nära samarbete med näringslivet har detta resulterat i att 9 av 10 får jobb efter examen, vilket vi ser som en enorm framgångsfaktor, då det är just detta som är vårt uppdrag.

– Helena Matthews, affärsutvecklingschef på Plushögskolan AB (som Affärshögskolan är en del av).

Utbudet av YH-utbildningar kan variera med åren och är beroende av studieort. MYH beviljar oftast flera starter för en och samma utbildning för något år framåt, vilket innebär att i vissa fall kan vi veta i förväg om vi kommer att starta våra utbildningar igen. I andra fall vet vi inte, då vi ansökt om att få starta utbildningen igen och väntar på besked om eventuellt beviljande från MYH.

YH-kretslopp

Många av de studerande återkommer dessutom till oss i olika former efter deras examen, likt ett kretslopp inom YH. Bland annat har vi studerande som bygger på sin kunskap genom enstaka kurser och företagsutbildningar eller så engagerar de sig i våra ledningsgrupper. Att våra studerande återvänder till oss och att 86 % rekommenderar oss till andra är ett tydligt kvitto på att det vi gör är bra och håller hög kvalitet.

– Vi vill kunna gynna individers livslånga lärande och erbjuder därför också företagsutbildning, så att man som tidigare studerande också kan återvända till oss, säger Helena Matthews.

Engagemang och samarbete med branschen

På Plushögskolan AB (som Affärshögskolan är en del av) har vi bedrivit yrkeshögskoleutbildning sedan 1996. Vi är dessutom medlemmar i Yrkeshögskoleförbundet (YHF) och Yrkeshögskoleanordnare i Stockholms län (YhSl) där vi lobbar för yrkeshögskolans framtid. Vi har ett stort nätverk där vi har ett löpande samarbete med näringslivet och förutom att ta fram utbildningar tillsammans anordnar vi bland annat branschdagar och olika typer av kompetensutvecklingstillfällen.

Ansökan öppen för höststarterna 2022
2022-02-01 Nyhet

Ansökan öppen för höststarterna 2022

Idag öppnar ansökan till våra YH-utbildningar med start hösten 2022! Sök senast 5 maj.

Praktikperioder våren 2022
2021-12-16 Nyhet

Praktikperioder våren 2022

Ta emot studerande på LIA (lärande i arbete)! Spana in vilka veckor våra klasser är ute på praktik i vår.

Världens största nätverk inom Facility Management delar ut pris till studerande...
2021-11-25 Nyhet

Världens största nätverk inom Facility Management delar ut pris till studerande...

Årets bästa examensarbete inom Facility Management 20...

Affärshögskolan erbjuder korta YH-utbildningar
2021-06-11 Nyhet

Affärshögskolan erbjuder korta YH-utbildningar

Igår kom beskedet om vilka korta YH-utbildningar vi på Affärshögskolan blivit beviljade at...

Nya coronariktlinjer: Återgång till platsbunden undervisning
2021-05-31 Nyhet

Nya coronariktlinjer: Återgång till platsbunden undervisning

Från och med den 1 juni börjar Folkhälsomyndighetens nya all...

Payroll Controller vs Lönekonsult
2021-04-30 Nyhet

Payroll Controller vs Lönekonsult

Bland årets utbildningar på Affärshögskolan hittar du bland annat Payroll Controller och L...

Affärshögskolan skänker julgåva till hjälporganisationer
2020-12-21 Nyhet

Affärshögskolan skänker julgåva till hjälporganisationer

Istället för en traditionell julklapp skänker Affärshögskolan varje år en julgåva till en hjälporga...

Affärshögskolan utbildar AcadeMedias ledare
2020-04-09 Nyhet

Affärshögskolan utbildar AcadeMedias ledare

Affärshögskolan utbildar AcadeMedias ledare inom agilt ledarskap och projektledning. Under ett halvår läser ledarna utbi...

YH-utbudets starka koppling till arbetslivet
2020-03-01 Nyhet

YH-utbudets starka koppling till arbetslivet

Visste du att det krävs en hel del för att få starta en yrkeshögskoleutbildning? Bland annat styrs utbildnings...

Konceptutvecklare hos några av Stockholms ledande hotell
2019-05-31 Nyhet

Konceptutvecklare hos några av Stockholms ledande hotell

De studerande som läser yrkeshögskoleutbildningen Affärsinriktad konceptutvecklare hos oss...

Pilotprojekt med onlinekurser i Excel
2019-01-24 Nyhet

Pilotprojekt med onlinekurser i Excel

Nu testar vi ett pilotprojekt tillsammans med Learnesy, där några av våra klasser i Stockh...

Uppdaterad logotyp och layout
2018-02-05 Nyhet

Uppdaterad logotyp och layout

Affärshögskolan byter skepnad och får en helt ny logotyp och uppgraderad grafisk design....