LIA-perioder hösten 2021

Nyhet - 05/17/2021

LIA, även kallat praktik, står för lärande i arbete och är en central del av en YH-utbildning. Varje termin har vi flera klasser som går ut på LIA hos företag i hela landet, ibland även internationellt. Våra studerande är eftertraktade efter sin utbildning och många erbjuds jobb på sina LIA-platser redan innan utbildningen är slut!

Våra studerande ansvarar själva för att söka sin LIA-plats hos de företag de är intresserade av, men du som företag kan också anmäla ditt intresse till att ta emot studerande. Det är en win-win situation där du som företag får in en eller flera extra resurser – helt kostnadsfritt, samtidigt som våra studerande samlar på sig praktiska färdigheter och får erfarenhet av sina kommande yrken och branscher. Man skulle kunna säga att det är som att låna kompetent arbetskraft från oss på Affärshögskolan under några veckor.

Vill ditt företag ta emot LIA-studerande?

Är ditt företag på jakt efter LIA-studerande? Anmäl ditt intresse och bli ett så kallat LIA-företag! Kontakta respektive utbildningsansvarig som i sin tur ordnar en kontakt mellan dig och de studerande. Kontaktuppgifter hittar du här nedanför under varje utbildning.

Affärsinriktad redovisningsekonom (Linköping)
  • v.45-52

Jenny Samuelson
013-31 42 04 | jenny.samuelson@plushogskolan.se

Affärsinriktad redovisningsekonom (Karlstad)
  • v.37-46

Anders Ellström
054-14 48 58 | anders.ellstrom@plushogskolan.se

Affärsinriktad redovisningsekonom (Göteborg)
  • v.37-46

Carolina Jungersten
031-700 83 12 | carolina.jungersten@plushogskolan.se

Affärsinriktad redovisningsekonom (Jönköping)
  • v.40-49

Sahar Avdic
070-271 02 03 | sahar.avdic@plushogskolan.se

B2B-säljare (Växjö)
  • v.41-1

Edina Bujor
010-142 11 76 | edina.bujor@plushogskolan.se

Facility Management (Malmö)
  • v.35-46

Jeanette Jangstam
010-142 15 23 | jeanette.jangstam@plushogskolan.se

Inköpare & Upphandlare (Västerås)
  • v.39-48

Frida Karlsson
021-665 53 00 | frida.karlsson@plushogskolan.se

Payroll Controller (Uddevalla)
  • v.42-49

Ingela Rickander
0522-66 55 08 | ingela.rickander@plushogskolan.se