Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Ansökan öppen för sen anmälan ht-20

Nyhet - 05/12/2020

Nu har ordinarie ansökningsperiod stängt för höstens utbildningsstarter, men vi kan glädjande meddela att det kan finnas chans att bli antagen till några av våra utbildningar genom att göra en sen anmälan.

Men vad är en sen anmälan?

När en utbildning är öppen för sen anmälan kan du skicka in din ansökan som vi behandlar i mån av plats på utbildningen. Det finns alltså fortfarande en möjlighet att bli antagen till en utbildning som är öppen för sen anmälan, men antagningsbeskedet kan komma något senare än för de som ansökt under ordinarie ansökningstid. Din ansökan kan när som helst bli granskad efter den 18e juni och du kan därefter bli antagen, så håll utkik efter info på mejl och i YH-antagning under sommaren. För när antagningsbeskedet kommer gäller det att snabbt lämna besked om du vill ha platsen!

Utbildningar som är öppna för sen anmälan

Kostnadsfria och berättigar till studiemedel från CSN, såklart!

Observera att vi stänger utbildningarna löpande, så vänta inte för länge med att göra en sen anmälan.