Tips för utbildare: Så utbildar du bäst på distans

Det är inte alltid lätt att få en närvarande och engagerad publik på distans. Att inte ha möjligheten att se din publik i ögonen eller ha en klassisk handuppräckning vid frågor underlättar inte det hela. Hur gör du för att hålla din klass engagerad och närvarande? Mitt namn är Alma och jag studerar till konceptutvecklare, här kommer mina bästa tips som studerande på distans!
Kvinna i kontorsmiljö med laptop på skrivbordet

1. Aktivera din publik med gemensamma fysiska aktiviteter

Att bli trött under en föreläsning eller drömma sig bort till andra tankar är något som många av oss kan känna igen sig i. Som studerande på distans finns det risk att man inte känner sig lika inkluderad i föreläsningen jämför med i ett fysiskt klassrum. Dessutom blir hjärnan utmattad efter att ha tittat på en datorskärm en längre tid. Genom en kort fysisk aktivitet kan du aktivera din publik. Att ställa sig upp i några minuter under varje timme och sträcka på sig aktiverar hjärnan och ökar koncentrationen.

Varför inte engagera din publik till att de måste ställa sig upp varje gång någon vill fråga en fråga?

2. Använd quizforum

Att använda dig av quizforum under dina föreläsningar är en god idé för att engagera och aktivera din publik, exempelvis Kahoot eller Mentimeter. Här kan du ha allt från tävlingar till att dubbelkolla att din publik hänger med under föreläsningens gång. Det tar bara ett par minuter att skapa ett konto och din publik kan koppla upp sig bara genom att ha tillgång till en dator eller mobiltelefon. Varför inte börja varje lektion med ett kortare quiz som en sammanfattning av förgående föreläsningsdag?

3. Spela in dina föreläsningar

Även den mest disciplinerade eleven kan ha svårt att koncentrera sig i en hemmamiljö, det är lätt att börja plocka med disken, sätta igång en tvätt eller dagdrömma under föreläsningens gång. Ha en inspelad föreläsning att tillgå uppskattas av många. Dessutom har du som föreläsare möjlighet att gå tillbaka till ditt material och ordagrant kunna lyssna på vad du faktiskt förmedlade och inte. Många av våra digitala verktyg för distansstudier har redan inspelningsfunktion så varför inte trycka på REC?

4. Ha ett strukturerat schema med raster

Alla människor fungerar på olika sätt, faktum är att många studerande känner oro och därmed har svårt att koncentrera sig om de inte fått information kring upplägget för dagen. Därför är det en god idé att dela med sig av sitt schema vid start, dessutom hjälper det dig som föreläsare att hålla tiden. Eftersom du inte har möjlighet att känna av närvaron i publiken på samma sätt som i ett fysiskt klassrum så är en bra förhållningsregel att schemalägga raster efter ca 45 minuter. Informera gärna om när rasterna kommer att ske eller ha med det i ditt presentationsmaterial. Att hålla i en föreläsning kräver att du som föreläsare har gjort ett schema, varför inte dela med dig av schemat till din publik?

Avslutningsvis

Jag vill avsluta med att det inte finns något rätt eller fel sätt att genomföra en föreläsning på. Våga vara kreativ och testa nya sätt att hålla en föreläsning på, fråga gärna de studerande om feedback på ditt material så att ni tillsammans hittar en bättre lösning på distans. Stort lycka till!

Av Alma som studerar Konceptutveckling

Sök praktik och jobb med filmpitch
2022-06-13 Tips

Sök praktik och jobb med filmpitch

Ska du söka LIA eller jobb? Tänk nytt, tänk film! Här ger vi, tillsammans med en studerande, våra bästa tips på hur du l...

Spara pengar som student
2021-11-09 Tips

Spara pengar som student

Ekar det tomt i plånboken i slutet av månaden? Studentekonomin är inte helt enkel! Därför ger vi dig...

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen
2021-09-08 Tips

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen

Drar du en djup suck innan du öppnar boken för att börja läsa kurslitteraturen? Vi förstår...

5 tips inför utbildningsstarten
2021-08-13 Tips

5 tips inför utbildningsstarten

Har du blivit antagen till en YH-utbildning och ska börja studera? Här är fem tips på hur ...

3 svalkande smoothies i sommarvärmen
2021-07-08 Tips

3 svalkande smoothies i sommarvärmen

Sommar, sol och 25+ i skuggan - då är det hög tid att njuta av en svalkande smoothie. Vilk...

4 anledningar att läsa en YH-utbildning
2021-03-28 Tips

4 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen en YH-utbildning och varför ska man plugga på en yrkeshögskola? Här list...

5 tips för dig som söker LIA
2020-10-30 Tips

5 tips för dig som söker LIA

Är du i full gång med att söka en LIA-plats eller är det snart dags att sätta igång? Vi har samlat fem tips på hur du sö...

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans
2020-06-15 Tips

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans

Det är inte alltid lätt att få en närvarande och engagerad publik på distans. Hur gör du för att hålla din klass engager...

Så får du jobb efter examen – 6 tips
2020-06-09 Tips

Så får du jobb efter examen – 6 tips

Stort grattis till examen, men vad händer nu? För att hjälpa dig har vi samlat våra bästa tips på hur du skaffar drömjob...

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier
2020-04-24 Tips

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier

Jennifer läser till Affärsinriktad konceptutvecklare, i vanliga fall på plats i Stockholm, men nu har utbildningen tillf...

10 tips för dig som läser på distans
2019-09-10 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Pluggar du på distans? Här är ger vi dig en lista med de 10 bästa tipsen, speciellt tillägnade dig som läser en utbildni...

Tips för dig som vill byta karriär
2019-07-18 Tips

Tips för dig som vill byta karriär

Har du precis tagit studenten och vill hamna i rätt yrkesroll från början eller är du mitt i karriären och vill byta inr...

Så får du LIA-plats - studerande tipsar
2019-01-17 Tips

Så får du LIA-plats - studerande tipsar

Hur fixar du praktikplatsen? Sofia läser till lönekonsult hos oss och delar med sig av sin...