Studie- och yrkesvägledning: så väljer du rätt utbildning

Att välja utbildning är ett stort val och något man bara gör ett fåtal gånger i livet. Inte konstigt att det kan kännas svårt och lite läskigt att veta vad man vill ägna livet åt! Behöver du stöd och råd i ditt utbildnings- eller karriärval? Här har vi samlat tips för att hitta rätt och vägar att gå för att få kostnadsfri studievägledning.

Kartlägg dig själv och arbetsmarknaden

Innan du börjar kolla efter utbildning är det bra att fundera närmare på vem du är och vilka intressen och styrkor du har. Vilka ämnen tyckte du var roligast i gymnasiet? Har du någon hobby som du gärna vill jobba med? Vilka är dina främsta egenskaper? Utifrån det blir det lättare att navigera i det stora utbildningsutbudet. Ibland kan det vara lättare att identifiera vad man inte vill, för att kunna sålla bort utbildningar som inte lockar. Efter ett tag växer automatiskt en bild fram av vilka områden som passar dig. Det är också bra att skaffa sig en bild av arbetsmarknaden och vilka jobbmöjligheter som finns inom det område du är intresserad av. Ett sista tips är att göra personlighetstest som är kopplat till olika jobb som finns att söka fram online!

Få studievägledning

Relaterade artiklar

Studerande om yrkeshögskolan – en vinnande utbildningsform
2022-05-16 Intervju

Studerande om yrkeshögskolan – en vinnande utbildningsform

Den starka kopplingen till näringslivet är något som lo...

YH-utbudets starka koppling till arbetslivet
2020-03-01 Nyhet

YH-utbudets starka koppling till arbetslivet

Visste du att det krävs en hel del för att få starta en yrkeshögskoleutbildning? Bland annat styrs utbildnings...