5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier

Selfie på Jennifer Mählkvist
Jennifer Mählkvist läser till Affärsinriktad konceptutvecklare. I vanliga fall på plats hos Affärshögskolan i Stockholm, men nu har utbildningen tillfälligt gått över till distansundervisning på grund av rådande situation i världen. Här delar hon med sig av sina bästa och faktiskt väldigt enkla tips på hur du som pluggar på distans kan hålla fokus uppe – hela dagen!

Det kan vara svårt att behålla fokus framför en datorskärm flera timmar om dagen. Vi tittar i telefonen, bläddrar igenom våra sociala medier var tionde minut, och vi öppnar kylskåpet flera gånger om dagen – även om vi inte är hungriga. Men hur gör man egentligen för att kunna behålla koncentrationen när man är hemma och pluggar? Här listar jag mina fem bästa tips för att öka koncentrationen när vi studerar hemma.

1. Lägg telefonen i ett annat rum.

Jag tror att vi kan vara överens om att telefonen bara är ett störningsmoment när vi ska koncentrera oss på annat. Vi scrollar igenom Instagram, tittar på Facebook, och vi ska bara kolla lite snabbt på vad det stod i smset vi nyss fick. Vips så är koncentrationen förstörd. Mitt bästa råd för att undvika en sån här situation är att lägga telefonen i ett annat rum. Att sätta telefonen på ljudlös hjälper dig en kort stund, men forskning visar att telefonen är ett störningsmoment bara av att den är i samma rum som dig själv.

2. Ta en kort promenad på lunchen.

Glöm inte att röra på dig bara för att du sitter hemma. Det är lätt att glömma bort den vardagsmotion vi får när vi åker till skolan. Vi går till och från bussen, och samtidigt rör vi oss i skolan. Ta därför en promenad på din lunchrast, 20–30 minuter räcker för att du ska få sänkt blodtryck och minska din stress.

3. Ta paus.

När du får rast så ska du passa på att sträcka på benen. Det kan vara så enkelt som att hämta dig en kopp kaffe eller bara stå upp en stund och kolla i din telefon, bara du tar dig bort från din dator och din arbetsplats. Ett tips är att om du blir trött, ställ dig upp och gör 10 benböj och 10 utfallshopp.

4. Håll rutiner.

Rutiner kan låta tråkigt. Men du vet själv när du har haft semester lite för länge, oavsett om du bara varit hemma eller iväg på en resa, så ska det "bli skönt att komma in i rutiner igen". Rutiner minskar stress, och vi behöver fasta rutiner för att må bra. Fortsätt att gå upp samma tid varje dag, och är du en person som duschar på morgonen? Ja, då ska du fortsätta med det. Din sovmorgon och sena frukost kan du unna dig på helgen, då får du både längta och uppskatta din sovmorgon mycket mer.

5. Klä på dig som om du skulle gå till skolan.

Visst är det lockande att slå på datorn i morgonrock och ofixat hår, men faktum är att du inte blir lika produktiv eller effektiv i dina mjukiskläder. Du behöver inte sätta på dig ett par tighta jeans och en obekväm skjorta, dra istället på dig ett par chinos och en bekväm tröja. Svårare än så behöver det inte vara.

Sök praktik och jobb med filmpitch
2022-06-13 Tips

Sök praktik och jobb med filmpitch

Ska du söka LIA eller jobb? Tänk nytt, tänk film! Här ger vi, tillsammans med en studerande, våra bästa tips på hur du l...

Spara pengar som student
2021-11-09 Tips

Spara pengar som student

Ekar det tomt i plånboken i slutet av månaden? Studentekonomin är inte helt enkel! Därför ger vi dig...

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen
2021-09-08 Tips

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen

Drar du en djup suck innan du öppnar boken för att börja läsa kurslitteraturen? Vi förstår...

5 tips inför utbildningsstarten
2021-08-13 Tips

5 tips inför utbildningsstarten

Har du blivit antagen till en YH-utbildning och ska börja studera? Här är fem tips på hur ...

3 svalkande smoothies i sommarvärmen
2021-07-08 Tips

3 svalkande smoothies i sommarvärmen

Sommar, sol och 25+ i skuggan - då är det hög tid att njuta av en svalkande smoothie. Vilk...

4 anledningar att läsa en YH-utbildning
2021-03-28 Tips

4 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen en YH-utbildning och varför ska man plugga på en yrkeshögskola? Här list...

5 tips för dig som söker LIA
2020-10-30 Tips

5 tips för dig som söker LIA

Är du i full gång med att söka en LIA-plats eller är det snart dags att sätta igång? Vi har samlat fem tips på hur du sö...

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans
2020-06-15 Tips

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans

Det är inte alltid lätt att få en närvarande och engagerad publik på distans. Hur gör du för att hålla din klass engager...

Så får du jobb efter examen – 6 tips
2020-06-09 Tips

Så får du jobb efter examen – 6 tips

Stort grattis till examen, men vad händer nu? För att hjälpa dig har vi samlat våra bästa tips på hur du skaffar drömjob...

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier
2020-04-24 Tips

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier

Jennifer läser till Affärsinriktad konceptutvecklare, i vanliga fall på plats i Stockholm, men nu har utbildningen tillf...

10 tips för dig som läser på distans
2019-09-10 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Pluggar du på distans? Här är ger vi dig en lista med de 10 bästa tipsen, speciellt tillägnade dig som läser en utbildni...

Tips för dig som vill byta karriär
2019-07-18 Tips

Tips för dig som vill byta karriär

Har du precis tagit studenten och vill hamna i rätt yrkesroll från början eller är du mitt i karriären och vill byta inr...

Så får du LIA-plats - studerande tipsar
2019-01-17 Tips

Så får du LIA-plats - studerande tipsar

Hur fixar du praktikplatsen? Sofia läser till lönekonsult hos oss och delar med sig av sin...