Tips för dig som vill byta karriär

Har du precis tagit studenten och vill hamna i rätt yrkesroll från början eller är du mitt i karriären och vill byta inriktning? Läs en yrkeshögskoleutbildning! Här kommer våra tre bästa tips för vad som kan vara bra att tänka på när du ska ta steget mot en ny karriär.
Två kvinnliga kollegor pratar över en kaffe på en takterass

1. Tänk framåt

Vill du byta karriär helt eller vill du vidareutvecklas inom den bransch du jobbar i? Inom yrkeshögskolan finns olika typer av utbildningar, både sådana som inte bygger på tidigare kunskaper och erfarenheter och sådana som gör det.

Tänk också igenom hur mycket du vill plugga. Hur ser din livssituation ut? Behöver du ta studielån eller räcker det med studiebidrag? Kan du studera på heltid? Vill du läsa på distans eller på plats? Det kan vara viktiga faktorer som spelar in när du ska hitta en utbildning som passar dig.

2. Område eller yrkesroll

Om du inte har en klar bild för vilken yrkesroll du vill arbeta som, så tänk igenom vilket område som intresserar dig. Kan det handla om försäljning, ekonomi, marknadsföring eller annat? Kanske är du mer administrativt lagd eller så vill du jobba med människor?

3. Sätt upp mål

Sätt upp mål och delmål. Målet kan vara mer långsiktigt, till efter utbildningen är genomförd. Vilka yrkesroller kan du tänka dig att inta, vilka arbetsuppgifter skulle du vilja ha och var vill du jobba (geografiskt)?

Delmålen kan vara att du ska kolla upp vilka utbildningar som du kan tänka dig att läsa och när du ska ansöka till dem. Kanske behöver du mer information och vill kontakta någon på skolan? Är du behörig eller behöver du läsa in kurser på komvux? Sätt gärna en tidplan för dina delmål och bocka av dem när de är uppfyllda.

Kort om utbildningsformen

YH är en utbildningsform som växer allt mer och det du lär dig under studietiden matchar behovet som företag på arbetsmarknaden har, eftersom utbildningarna är utformade tillsammans med näringslivet. Om du läser en YH-utbildning hos Affärshögskolan kan du därför vara säker på att din kompetens behövs, både nu och i framtiden. Tänk på att utbudet av yrkeshögskoleutbildningar kan variera mellan åren eftersom de skapas för att fylla ett behov på arbetsmarknaden. Så tveka inte med att ansöka ifall du hittar något som skulle passa dig.

Sök praktik och jobb med filmpitch
2022-06-13 Tips

Sök praktik och jobb med filmpitch

Ska du söka LIA eller jobb? Tänk nytt, tänk film! Här ger vi, tillsammans med en studerande, våra bästa tips på hur du l...

Spara pengar som student
2021-11-09 Tips

Spara pengar som student

Ekar det tomt i plånboken i slutet av månaden? Studentekonomin är inte helt enkel! Därför ger vi dig...

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen
2021-09-08 Tips

Tips för att ta sig igenom kurslitteraturen

Drar du en djup suck innan du öppnar boken för att börja läsa kurslitteraturen? Vi förstår...

5 tips inför utbildningsstarten
2021-08-13 Tips

5 tips inför utbildningsstarten

Har du blivit antagen till en YH-utbildning och ska börja studera? Här är fem tips på hur ...

3 svalkande smoothies i sommarvärmen
2021-07-08 Tips

3 svalkande smoothies i sommarvärmen

Sommar, sol och 25+ i skuggan - då är det hög tid att njuta av en svalkande smoothie. Vilk...

4 anledningar att läsa en YH-utbildning
2021-03-28 Tips

4 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen en YH-utbildning och varför ska man plugga på en yrkeshögskola? Här list...

5 tips för dig som söker LIA
2020-10-30 Tips

5 tips för dig som söker LIA

Är du i full gång med att söka en LIA-plats eller är det snart dags att sätta igång? Vi har samlat fem tips på hur du sö...

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans
2020-06-15 Tips

Tips för utbildare – så utbildar du bäst på distans

Det är inte alltid lätt att få en närvarande och engagerad publik på distans. Hur gör du för att hålla din klass engager...

Så får du jobb efter examen – 6 tips
2020-06-09 Tips

Så får du jobb efter examen – 6 tips

Stort grattis till examen, men vad händer nu? För att hjälpa dig har vi samlat våra bästa tips på hur du skaffar drömjob...

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier
2020-04-24 Tips

5 tips för att höja koncentrationen vid distansstudier

Jennifer läser till Affärsinriktad konceptutvecklare, i vanliga fall på plats i Stockholm, men nu har utbildningen tillf...

10 tips för dig som läser på distans
2019-09-10 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Pluggar du på distans? Här är ger vi dig en lista med de 10 bästa tipsen, speciellt tillägnade dig som läser en utbildni...

Tips för dig som vill byta karriär
2019-07-18 Tips

Tips för dig som vill byta karriär

Har du precis tagit studenten och vill hamna i rätt yrkesroll från början eller är du mitt i karriären och vill byta inr...

Så får du LIA-plats - studerande tipsar
2019-01-17 Tips

Så får du LIA-plats - studerande tipsar

Hur fixar du praktikplatsen? Sofia läser till lönekonsult hos oss och delar med sig av sin...